Okul için Eğitim, Eğitim için Okula Gidelim

Abant İzzet Baysal Üniversitesi

OKUL HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

Abant İzzet Baysal Üniversitesinin tarihçesi, öz görüşü, öz görevi, kampüsü, fakülteleri, dersleri ve daha çok şey…

Abant İzzet Baysal Üniversitesi bilgileri;

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tarihçesi

Türkiye’nin iki metropolu olan Ankara ve İstanbul şehirlerinin arasında doğal güzelliklerle çevrili, ülkemizin en seçkin üniversitelerinden biri olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi 3 Temmuz 1992 tarihinde kurulmuştur.

Bu tarihten itibaren hızla gelişen Üniversitemizin Bolu kent merkezi ve üç ilçesinde (Gerede, Mengen, Mudurnu) yerleşkeleri bulunmaktadır. Üniversitemizin merkez yerleşkesi olan İzzet Baysal Yerleşkesi ise Bolu kent merkezine 8 km uzaklıktaki Gölköy’de, benzersiz bir doğa güzelliğinin içinde yer almaktadır.

Üniversitemizde halen, 10 fakülte, 4 enstitü, 6 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu ve 14 araştırma merkezi bulunmaktadır. Üniversitemizin bu birimlerinde görev yapan 900 öğretim elemanı ve 550 idari personel, yaklaşık 25.000 öğrenciye kaliteli ve çağdaş eğitim ortamı sunmanın gururunu yaşamaktadır.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Ülkemizdeki devlet ve vakıf üniversitelerinin yanında Vakıf destekli devlet üniversitesi olarak üçüncü bir model oluşturmaktadır. Bir devlet üniversitesi olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi kurulduğu günden günümüze; Türkiye’nin en büyük hayırseverlerinden biri olan İzzet Baysal’ın kurduğu vakıf tarafından desteklenmektedir.

Devletimizin imkanlarına ek olarak, İzzet Baysal Vakfının 2010 yılı itibarıyla toplam değeri 262 milyon lirayı bulan tesis ve donanım yatırımıyla Üniversitemiz kısa sürede mükemmel bir fiziki yapıya ve üstün bir teknolojik donanıma ulaşmıştır. Akademisyenlerin uluslararası ölçekteki başarılarına destek veren Vakıf ayrıca başarılı öğrencilere de burs desteği sağlamaktadır.

Üniversitemiz, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma” direktifini gerçekleştirmek üzere Türkiye’nin en hızlı gelişen üniversitesi olmayı hedeflemektedir. Bu amaçla uluslararası nitelikte bilimsel üretim gerçekleştirmeye öncelik veren Üniversitemiz; eğitim ve öğretim sürecinde ulusal ve yerel ihtiyaçları dikkate almaya özen göstermektedir.

Üniversitemiz bilimsel gelişme ve teknolojileri takip eden, uluslararası rekabet gücüne sahip bir araştırma ortamı hazırlarken; öğrencilerinin bu ortamdan en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamak üzere kendini sürekli yenilemektedir. Bu yolda Abant İzzet Baysal Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana büyük bir mesafe katetmiş ve Türkiye’nin en hızlı gelişen üniversitelerinden biri olmuştur.

Öz görev

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, sanayileşmenin, ekonomik gelişmenin hızla arttığı bir bölgenin sınırlarında ülke kalkınmasının temellerini oluşturacak nitelikli insan kaynağını yetiştirmeyi ve bölge kalkınmasında ve gelişmesinde etkin bir rol oynamayı bir görev olarak algılamaktadır.

Ayrıca araştırıcı, çözümleyici, daima ilerlemeye ve gelişmeye yönelik düşünce yapısında; çağdaş uygarlık düzeyini izleyen ve bunun üzerine çıkmaya çalışan gençler yetiştirecek altyapıyı oluşturarak teknolojideki gelişmelere katkıda bulunmayı temel görevleri arasında sayar.

Öz görüş

Abant İzzet Baysal Üniversitesi zihinsel, ruhsal ve bedensel olarak sürekli kendisini yenileyen ve geliştiren, kendisiyle ve çevresiyle barışık, üretken insanlar yetiştirmek için; çağın bütün eğitim, öğretim ve teknik olanaklarını seferber ederek ülkemizin her bakımdan nitelikli, mensuplarının onur duyarak hizmet ettiği, gençlerin mensubu olmak için birbiriyle yarıştığı; araştırma, eğitim ve öğretim alanlarındaki birikimini toplum hizmetine sunan çağdaş bir üniversite olmayı kendisine öz görüş olarak seçmiştir.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tanıtım Filmi

Fakülteler

  • Diş Hekimliği Fakültesi
  • Eğitim Fakültesi
  • Fen Edebiyat Fakültesi
  • Güzel Sanatlar Fakültesi
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • İlahiyat Fakültesi
  • İletişim Fakültesi
  • Mühendislik Mimarlık Fakültesi
  • Tıp Fakültesi
  • Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Abant İzzet Baysal Üniversitesi Abant İzzet Baysal Üniversitesi Abant İzzet Baysal Üniversitesi Abant İzzet Baysal Üniversitesi Abant İzzet Baysal Üniversitesi Abant İzzet Baysal Üniversitesi Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

OKUL HAKKINDA BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ADRES
Gölköy Yerleşkesi - Merkez - Bolu
TELEFON
+90 374 254 10 00
FAKS
+90 374 253 45 06
OKULU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ