Bursa Fen Koleji Üniversiteye açılan kapınızdır.

Bursa Fen Koleji temel amacı aylık düzenleyeceği kişisel gelişim ve kariyer planlama seminerleri yardımıyla koyduğu hedefler doğrultusunda öğrencileri YGS-LYS sınavlarına yönelik eğitimleri yoğunlaştırarak Üniversite sınavlarında başarılı sonuçlar almalarını sağlamak.

Okulumuzun Lise Öğrencilerine;

MEB müfredat dersleri + Üniversite Sınav müfredatı + Üniversite Deneme Sınavları + Zorunlu konu tekrar programları + Eksik Konu çalışma programları

Bursa Fen Kolejinin Amacı

4 yıllık lise eğitimi sırasında dershaneye, özel derse, ek çalışmaya ihtiyaç duymaksızın üniversiteye doğrudan hazırlar ve geleceğini planlamasına yardımcı olur.

Çalışma sistemimiz; 9 ve 10.sınıflarda daha çok sosyal etkinlikler, kulüp çalışmaları yanında kişisel gelişim, eğitimsel gelişim amaçlı programlar uygulanır; ders takviyeleri, eksik konu takviyeleri yapılır.

11.12 sınıflar için kariyer planlama seminerleri ve yoğunlaştırılmış üniversite hazırlık programları uygulanır. Ayrıca günlük tamamlayıcı ve eksik giderici takviyeler yapılır.

Cumartesi günleri Üniversiteye hazırlık ve eksik konu takviyelerinin dışında 13.00-15.30 arası her cumartesi deneme sınavları ve seviye ölçme sınavlar (YGSLYS) yapılır.

Okulumuzda;

  • Tam gün eğitim ve tam hafta eğitim sistemi uygulanır.
  • Hem lise eğitimi, hem üniversiteye hazırlık eğitimi yapılır.
  • Okulumuzda tek hedef % 100 başarıdır.
  • Yılda 2500 saat zorunlu ders ve takviye ders verilir.

Üniversiteye Hazırlık Çalışmalarımız

Okulumuz öğrencilerimizin her hangi bir kurs ya da özel derse ihtiyaç duymadan hedefledikleri üniversite ya da bölümlere yerleşmelerini sağlayacak biçimde hazırlıklarını tamamlayıp donanımlı bir şekilde başarıya ulaşmalarını hedefler.

Üniversiteye hazırlık çalışmaları süresince öğrencilerimizi mesleklerle ilgili bilgilendirme üniversitelerin tanıtımı sınavın içeriği test teknikleri sınav taktikleri zamanı iyi yönetme üniversite tercihlerini birlikte yapma gibi konularda 9. sınıftan 12. sınıfa kadar bire bir öğrenci-okul iletişimi sağlayarak öğrencilerimizin her zorluğun üstesinden gelmeye hazırlamak.

Bursa Fen Koleji Vizyonu

Kültürel ve sosyal açıdan donanımlı, milli ve manevi değerleri önemseyen; yeniye, iyiye, güzele, teknolojiye yönelen ve ayak uyduran; başarıya susamış, sevgi ve hoşgörü anlayışını benimsemiş bir nesil yetiştirmek. Büyüklere saygıyı, küçüklere sevgiyi ilke edinmek.

Değerlerin yaşanmadığı yerde başarıdan söz etmenin sığ bir anlayış olduğuna inanan, mükemmeliyet gayesini güden, bir neslin yetişmesine zemin hazırlamak. Bilime, yeniliğe, farkı olana ulaşmak için sınır tanımadan çalışan, şartları sonuna kadar zorlayan, yılmayan, yorulmayan, pes etmeyen bir neslin yetişmesi için çalışmak. Ülkemizin yarınları için bir ışık yakabilmek, bu ışıkları bu topluma kazandırmak ilkemiz ve hedefimizdir.

Bursa Fen Koleji Misyonu

Her öğrenciyi bir birey olarak görüp, kendine özgü olduğunu kabul etmek. Bilgi, değer ve becerilerinin gelişmesine öncülük ederek öğrenmeyi ve öğretmenin gerçekleşmesini ön planda tutmak. Öğrencileri düşünmeye, soru sormaya ve görüş alışverişi yapmaya özendirmek. Eğitim ve öğretim ordumuza kattığımız her öğrencimizi hedefine ulaştırma çabası içinde olmak.

Öğrencilerin fiziksel ve duygusal açıdan mutlu bireyler olarak yetişmesini amaçlar. Öğrencilerimizin haklarını bilen ve kullanan sorumluluklarını yerine getiren bireyler olarak yetişmesini önemser. Toplumsal sorunlara karşı duyarlı bir nesil yetiştirmeyi hedefler. Dünyadaki çevresel sorunlara duyarlı öğrenciler yetiştirmeyi sağlamak. Toplumun değerleri ile barışık, manevi ve kültürel değerlerimize saygılı bireylerin yetişmesine katkı koymak. Kendisiyle ve yaşadığı toplumla barışık, ruh sağlığı yerinde öğrenciler yetiştirmek.

Bursa Fen Koleji Sistemi

Temel düşüncemiz, üniversiteyi kazandıran lise anlayışı ile bize güvenen, veli ve öğrencilerimize en yararlı, rehberlik servisinin kurguladığı haftalık, aylık kişisel gelişim ve kariyer planlama seminerleri yardımıyla konulan hedefler doğrultusunda üniversite sınavına TAM HAZIR, DONANIMLI  öğrenci yetiştirmek amacı ile yola çıktık.

Kurumumuzda 6 günlük bir eğitim programı uygulanacaktır. Okul programının yanında, üniversiteye hazırlık programımız uygulanacaktır. Sabah 09.00 -14:30 arasında okul dersleri ağırlıklı bir program, hergün 15.00 -19.30 arası programımız uygulanacaktır. Sabah 09-10-11-12. sınıfların tamamına uygulanacaktır. Bu programla özel derse ve birebir etüte gerek kalmadan öğrencilerimizi üniversiteden onların arzuladığı fakülteye yerleştirme azmi ve kararlılığında olan bir program ile onları üniversiteye yerleştirmeyi hedefliyoruz.

Çalışma anlayışı ve disiplinden taviz vermeden eğitimdeki zirveleşmiş tecrübemizi buraya taşıma tek hedef ve ilkemizdir. 12. sınıflara haftada 60 saat, toplam 2520 saat ders okutarak bu konuda da bir Türkiye rekoru kırmayı hedefledik. Bu sistemle başarı mutlak gelecek anlayışı eğitim anlayışımızın olmasa olmazıdır. Gösterişten uzak bir anlayışla, ağırlığı eğitime vererek Türkiye’deki temelsiz eğitim yapısına bir temel oluşturma gayretimizin bir sonucudur.